Ruská ortodoxná cirkev zvažuje zakázať požehnania zbraní hromadného ničenia

Jedného skorého večera v máji 2018, pár dní pred každoročným sprievodom oslavujúcim Sovietske víťazstvo v II. svetovej vojne, zastavil konvoj vojenských nákladných áut, ktoré prepravovali jadrové zbrane, na moskovskom hlavnom obchvate. Keď sa tu zrazu z vozidla vynorili dvaja kňazi v hábitoch s Bibliami v rukách a začali kropiť svätenú vodu na stacionárne medzikontinentálne balistické rakety Topol a Jars. 

Keďže vzťahy medzi Ruskom a Západom rapídne poklesli po tom, čo Kremeľ obsadil v 2014 Krym, takéto podobné scénky sa stali úplne bežnou záležitosťou. Kňazi teraz svätia všetko: protilietadlové rakety S-400, jadrové ponorky, tanky alebo stíhačky.

Toto sa už môže však čoskoro skončiť, keďže minulý mesiac odporučil odbor ruskej pravoslávnej cirkvi, aby sa duchovenstvo sústreďovalo skôr na požehnanie vojakov a nie na zbrane. Jedinou výnimkou by malo byť v tomto prípade požehnanie osobnej zbrane, ktorá je spätá s osobou.

Nie všetci sú s týmto názorom stotožnení a návrh bude musieť schváliť najprv patriarcha Kirill, šéf ruskej pravoslávnej cirkvi.

Bývalý hovorca patriarchy patrí k jedným z odporcov a vyhlasuje, že jadrové zbrane sú “strážni anjeli” krajiny a sú nevyhnutné na zachovanie “ortodoxnej civilizácie”. 

No tak to ma teda podrž.

Zdroj

 

Zanechať komentár

avatar

Chlapík našiel na ihrisku futbalovú loptu naplnenú betónom, na ktorej bola krutá poznámka

Bomby zo sociálnych sietí, ktoré vystihujú ľudskú populáciu viac ako dostatočne #69