in

Je lepší prášok, gél či kapsule? Poradíme vám

Nad tým, ako vybrať ten najvhodnejší prostriedok na vašu bielizeň si určite lámala hlavu už nejedna gazdinka. Niet sa čomu diviť. Okrem klasického pracieho prášku sú v ponuke aj rôzne gély či kapsule. Skvelý výsledok pritom sľubujú všetky. Nebojte sa, v nasledujúcom článku vám prinášame skvelé porovnanie, vďaka ktorému určite neurobíte krok vedľa.

 

Typy pracích prostriedkov

Pracie prostriedky vo všetkých skupenstvách môžete použiť na pranie bielizne vo všetkých práčkach a zároveň aj pri rôznych teplotách. Je dobré však povedať aj to, že každý typ pracieho prostriedku pracuje najlepšie za iných podmienok. Na svedomí to má prítomnosť alebo naopak neprítomnosť niektorých aktívnych látok, ktoré môžu byť obsiahnuté v pracom prášku ale naopak nemusia byť v kapsuliach či géloch a opačne. Dalo by sa tak teda povedať, že každá forma pracieho prostriedku nesie so sebou určité výhody aj nevýhody. Pozrime sa na to, ktoré to sú.

 

• Pracie prášky

Dalo by sa povedať, že tento typ práškov bol v minulosti azda najobľúbenejší. Medzi jeho plusy nepochybne patria nižšie náklady, nakoľko takýto typ prania je považovaný za najlacnejší. Tento typ prostriedku je navyše vhodný aj pre pranie v domácnostiach, kde je tvrdá voda. Hravo si poradia aj práve s bielym oblečením, nakoľko v sebe obsahujú bielidlá ( pri gély sú to napríklad optické rozjasňovače). Problém im nerobia ani odolnejšie škvrny od blata či trávy.

Medzi jeho nevýhody môže patriť práve jeho spôsob dávkovania, ktorý nemusí mnohým vyhovovať. Musíte byť pri ňom totiž dôsledný. Ak ho použijete priveľa, môžu vám na oblečení zostať biele škvrny, ak ho naopak použijete príliš málo, nemusí sa dostaviť želaný výsledok. Problém mu môžu spôsobiť aj nižšie teploty. Vtedy sa prášok nemusí dobre rozpustiť a opäť vám na bielizni môžu vzniknúť škvrny, ktoré môžu viesť až ku rôznym alergiám.

 

• Pracie gély

Gély na pranie patria v dnešnej azda medzi tie najobľúbenejšie. Medzi ich najväčší benefit patrí určite práve ich pohodlný spôsob dávkovania, ktorý si určite okamžite zamiluje každý. Výhodou je aj ich obrovská paleta vôní, vďaka ktorej si zaiste vyberie každý. Prací gél sa môže popýšiť aj svojou veľmi ľahkou rozpustnosťou, čo oceníte najmä vtedy, ak periete na nižších teplotách. Vďaka svojej štruktúre sa jednoducho dostane do tkanív, kde sa hravo popasuje nielen s olejovými škvrnami, ale aj mastnou. Poslednou z nespočetnej rady výhod je nepochybne aj jeho cena.

Hoci by sa mohlo zdať, že je takmer dokonalý, predsa sa len nájde aj jeho temná stránka. Nevýhodou je, že nedisponuje až takým veľkým množstvom bieliacich zložiek ako je tomu pri sypkých pracích práškoch. Z tohto dôvodu je viac vhodný práve na pranie farebnej bielizne.

Náš tip: Zháňate ten najlepší prací gél či prášok na pranie? Alebo túžite po kvalitnej aviváži, vôni do sušičky či zmäkčovadle? Tak potom určite navštívte online drogériu myaustria.sk, kde na vás čakajú stovky produktov priamo z Rakúska a Nemecka.

 

• Kapsule na pranie

Veľký prelom v pracích prostriedkov so sebou priniesli práve kapsule na pranie. Výhodou je ich jednoduché skladovanie a ešte jednoduchšie dávkovanie. Každá jedna kapsula totiž v sebe obsahuje presné množstvo gélu na pranie, dôsledkom čoho neurobíte pri dávkovaní krok vedľa. Tieto kapsule navyše často v sebe ukrývajú aj ďalšie zložky ako napríklad aviváž či zmäkčovadlo. To všetko sa ukrýva v obale, ktorý je veľmi ľahko rozpustný vo vode.

Medzi jeho nevýhody môže patriť aj nižšia účinnosť pri praní. To znamená to, že pri veľmi znečistenom oblečení nepostačí len jedna kapsule, ale budete ich musieť vložiť do bubna rovno dve, čo v neposlednom rade aj zvyšuje vaše náklady.

 
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre
Palik76
Palik76
1 mesiac dozadu

Kapsule zvysuju mnozstvo mikroplastov vo vode, tskze ich nepouzivam.

15 “urob si sám” nápadov, ktoré nedopadli úplne podľa predstáv

15 fascinujúcich fotiek vecí, ktoré vaše oči ešte v živote nevideli