in

Bizarný príbeh panovníka, ktorého zabil vlastný vtip

Keď sa povie slovo komédia, pravdepodobne vám myseľ nedôjde do Číny v 4. storočí. Presne tam však dnes pôjdeme – pozrieme sa na dynastiu Jin, panovníka Xiaowu.

Zdroj: WikimediaCommons

Xiaowu prišiel k moci ako 10-ročný chlapec. Jeho otca možno označiť len ako bábku na tróne, po ktorého smrti nikto nevedel, čo bude nasledovať. Najstarší syn bol stále maloletý. Rozhodli sa ho dosadiť na trón a zostávalo im len dúfať, aby ho nezabili a všetko fungovalo tak, ako malo.

Keď mal chlapec 13, oženil sa so 16-ročným dievčaťom, ktoré malo sklony k alkoholizmu. Xiaowu požiadal jej otca, aby ju dal do poriadku, čo sa mu aj podarilo, napriek tomu však vo veku 21 rokov zomrela.

Zdroj: Faqscl/WikimediaCommons

Odvtedy mal Xiaowu život plný konkubín, vrátane jednej známej ako ctihodná lady Zhang. O konkubínach mal trochu vyššiu mienku ako ostatní, pretože aj jeho matka k nim patrila. Raz o lady Zhang verejne zažartoval, že ju bude musieť nahradiť, keďže jej ťahá na 30 rokov (v tom čase mal on 34).

Lady Zhang to však vzala ako vyhrážku a skutočne sa na panovníka nahnevala. Rozhodla sa preto, že jeho ochranku uplatí vínom, aby ho na noc nechali samého. V tú noc vošla s vlastným služobníctvom do jeho komnaty a zadusili ho obliečkami.

Lady Zhang verejnosti povedala, že Xiaowu umrel v spánku. Aj napriek tomu, že pravda krátko na to vyšla najavo, ju nikto nepotrestal. Smrť panovníka znamenala, že môžu na trón opäť dosadiť malého chlapca, ktorého môžu jednoducho manipulovať. Náhradou bol brat Xiaowu, ktorý strávil celý život ako pravá ruka kráľa, ktorá neustále pila a mohla by byť tvárou kampane na korupciu.

Všetci v tomto príbehu vlastne pili – a to je základom každého vtipného príbehu.

Zdroj

Foto: WikimediaCommons

   
Odoberať
Upozorniť na

0 Komentáre
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre