in

10 najhoršie vyzerajúcich počítačových efektov vo filmoch, ktoré ťa doslova dostanú

Odkedy sa vo filmovom priemysle objavili CGI efekty a ich prepracovanie sa dostalo na vysokú úroveň, môžme ich vídať takmer v každom titule. Nie v každom titule je však potenciál CGI využitý naplno a najmä v trochu starších filmoch môžeme nájsť naozaj bizarné veci.

#1 Hulk

Rok 2003, rozpočet 140 miliónov dolárov

V prípade tohto filmu sa názory ľudí rozdeľujú na dva tábory. Niektorí tvrdia, že počítačové efekty v tomto filme sú dobré a dostačujúce, iní tvrdia presný opak. No predsa, musíme uznať, že s rozpočtom 140 miliónov dolárov sa určite dalo s efektami viac vyhrať, najmä čo sa hlavnej postavy týka.

 

#2 Ako pavúk

Rok 2001, rozpočet 60 miliónov dolárov

Tento thriller, ktorý vznikol začiatkom tohto storočia, sa dá doslova nazvať obyčajným. Nie je v ňom nič, čo by príliš upútalo pozornosť, až na dopravnú nehodu, ktorá sa odohrala na začiatku filmu. Tá kompletne porušuje všetky fyzikálne zákony a je teda na prvý pohľad vidno, že sa jedná o CGI. Pohľad na túto scénku je naozaj len pre “silné povahy”.

 

#3 Múmia sa vracia

Rok 2001, rozpočet 100 miliónov dolárov

Film Múmia sa vracia vznikol ako pokračovanie prvého dielu, ktorý zaznamenal veľký úspech. Štúdio Universal Picture sa pre pokračovanie dokonca rozhodlo navýšiť celkový rozpočet. Ani to však nepomohlo k tomu, aby sme sa v závere filmu dočkali poriadneho vyvrcholenia deja. Namiesto toho dostávame len veľmi nepodarenú počítačovú kópiu Dwayne “The Rock” Johnsona.

 

#4 Kruh 2

Rok 2005, rozpočet 50 miliónov dolárov

Tak ako v prípade predchádzajúceho filmu, aj v tomto prípade sa jedná o pokračovanie úspešného prvého dielu. Pri rozpočte 50 miliónov dolárov sa však asi nejako pozabudlo na CGI a niektoré úseky tohto filmu sú doslova katastrofou, najmä ten s kolíziou s jeleňmi. Čím dlhšie sa ne nich budeš pozerať, tým horšie to bude …

 

#5 Dnes neumieraj

Rok 2002, rozpočet 140 miliónov dolárov

Aj keď by človek čakal, že film s dotáciou 140 miliónov dolárov bude určite stať za to, opak je pravdou, teda aspoň čo sa CGI týka. Scéna, v ktorej Pierc surfuje na obrovskom ľadovom tsunami, vyzerá príšerne a kazí celý dojem filmu. Čo je však paradoxom, tento film sa vtedy stal najúspešnejším zo série Bondoviek.

 

#6 Catwoman

Rok 2004, rozpočet 100 miliónov dolárov

Jedná sa o film, ktorý vznikol z komiksovej predlohy. Je celkom otázke, kde sa podelo vyčlenených 100 miliónov, keďže s istotou môžeme povedať, že investícia do CGI to určite nebola. Zlé grafické spracovanie možno vidieť v celej dĺžke filmu, čo kazí celý pôžitok z filmu. Nešťastné dielo dopĺňa nie práve najlepší herecký výkon Halle Berry.

 

#7 Green Lantern

Rok 2011, rozpočet 200 miliónov dolárov

Nedá sa povedať, že by sa film Green Lantern radil medzi tie najhoršie, no do rebríčka bol podľa sledovateľov zaradený pre jeho vysoký rozpočet, ktorý je v rozpore s nie práve najlepšie dotiahnutou grafikou a ostatnými aspektami postprodukcie. To sa napríklad odráža pri uniforme Green Lantern Corps.

 

#8 Lovci Dinosaurov

Rok 2005, rozpočet 50 miliónov dolárov

Tento film, ktorý sa už počas svojho vydania netešil príliš veľkej obľube, sa bezpochýb radí medzi filmy s najhorším CGI všetkých čias. Dojem z filmu je akoby bol natočený v druhej polovici dvadsiateho storočia.

 

#9 Trávnikár

Rok 1992, rozpočet 10 miliónov dolárov

Adaptácia Stephena Kinga, v ktorej môžeme nájsť (na dnešnú dobu) veľmi zlé CGI. Samozrejme, nemôžeme to nikomu vyčítať, pretože sa jedná o začiatky CGI a s budgetom 10 miliónov dolárov sa tiež nedajú robiť žiadne divy.

Video zobrazuje len CGI scény z filmu

 

#10 Dvaja pátrači 3-D: Game Over

Rok 2003, rozpočet 38 miliónov dolárov

Filmová séria Spy Kids (v preklade Dvaja pátrači), na ktorej väčšina z nás vyrastala, sa začiatkom 21. storočia rozrástla o titul 3-D: Game Over. V ňom sa hlavné postavy dostávajú do sveta virtuálnej reality hry, v ktorom sa zaseknú. Čo sa CGI týka, stačí pozrieť priložené video a pochopíš, prečo sme film zaradili do tohto zoznamu.

 
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Komentáre z článku
Zobraziť komentáre
@BJ
@BJ
11 mesiace dozadu

Trávnikára by som vynechal. Kým ostatné CGI scény mali reprezentovať niečo reálne (teda v rámci filmu), v Trávnikárovi išlo o počítačovú grafiku zobrazenú vo filme. A na tú dobu bola zobrazená celkom dobre. Len pre zaujímavosť – v roku 1992 vyšiel prvý kockový Wolfenstein 3D. O takejto realtimovej 3D grafike sme v tej dobe iba snívali.

15 problémov, ktorým musí čeliť každá moderná žena

10 obrázkov: Keď budeš mať zlý deň, spomeň si na týchto expertov